O projektu

Na zeleném vršku Rodinné domy v přírodním parku Velkopopovicko

Tento projekt byl vybrán z více jak 200 projeků českých architektů a zařazen
do ročenky České architektury 2008, jako jeden z NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH REALIZOVANÝCH PROJEKTŮ.

Projekt „Na zeleném vršku“ představuje atraktivní architektonický komplex 19 rodinnýh domů, které jsou umístěny do klidného venkovského prostředí na okraji obce Velké Popovice, v části Brtnice, okres Praha-východ (sjezd z dálnice D1 na 15,5 km od Prahy). Autem z centra Prahy cesta trvá cca 25 min .Lokalita se nachází ve vyjímečně krásné, kopcovité krajině Přírodního parku Velkopopovicko, který je ceněn pro svou relativní neporušenost zemědělskou velkovýrobou, průmyslem a chatařením. Další výstavba rodinných domů je na území přírodního parku omezena a regulována.Území pro rodinné domy je situováno na vrcholu návrší, které uzavírá napříč údolí potoka a zároveň umožňuje budoucím obyvatelům výhled do širokého okolí. Severní část návrší je ohraničena pásem lesa, východní část loukami. Obec Velké Popovice s 1 926 obyvateli poskytuje plnou občanskou vybavenost – mateřská škola, základní škola, základní umělecká škola, zdravotní středisko, lékárna, zimní stadion, dobré pivo v sedmi místních hospodách, koupání, veterinář. Tato oblast nabízí také nepřeberné množství aktivit pod širým nebem - cyklistika, houby v lese, golf ve Štiříně a Pyšelích, jezdectví, tenis v Jesenici nebo Říčanech. Více informací o obci na www.obec-velkepopovice.cz.


/> Zvětšit mapu

V této oblasti si svoje sídla vystavěli i nejbohatší čeští podnikatelé, Velké Popovice-Brtnici si oblíbila rodina Komárků a nedaleké Průhonice pan A.Babiš a P.Kellner, 2 km vzdáleném Petříkově bydlí G.Partyšová.

Celkem 19 rodinných domů je umístěno na pozemcích o velikosti od 1004 – 1628 m2 s dostatečnými odstupy, aby poskytovali svým obyvatelům dostatek soukromí. Navržené moderní architektonické a materiálové řešení přibližují objekty tradiční zástavbě české krajiny s použitím přírodních obkladů (dřevo, kámen, režná cihla, keramická dlažba) s hladkými omítkami a keramickou krytinou na střechách. Na projektu se podílelo pět architektů autorského kolektivu ing. arch. Ivana Hnízdila, arch. atelier REAL Design. Domy jsou navrženy tak, aby zapadaly do české krajiny venkova a zvenku působily elegantně, jednoduše. Z velkého množství jejich návrhů jsme vybrali 9 typů, které se od sebe odlišují vnitřním uspořádáním, v barvě fasády a v použitých obkladových materiálech, takže každý dům je vlastně originál.

Na stavbu rodinných domů jsou použity pouze přírodní, kvalitní materiály – obvodové zdivo Porotherm 440, dřevěná okna, měděné okapy. Domy jsou zděné tradiční technologiíí, vnější stěny jsou z broušených keramických bloků Porotherm 44 cm CB (přesné zdění). Tyto cihly splňují vysoké nároky na tepelný odpor a tepelnou akumulaci tepla. Dům tak má schopnost naakumulovat teplo, zároveň dýchá a je příjemný pro život.

Díky použitým kvalitním materiálům jsou domy zahrnuty v energetické třídě A.
Rodinné domy jsou vybaveny moderními technologiemi pro pohodlný život
  • centrální vysavač Drain- Vac
  • elektronický zabezpečovací systém s plášťovou ochranou Jablotron a GSM bránou
  • tepelná čerpadla Viessmann s podlahovým vytápěním s programováním teploty
  • satelitní a TV rozvody ve všech obytných místnostech
  • vjezdová vrata a vrata od garáže na dálkové ovládání Hormann

Každý dům je již oplocen, okolo plotu osázen živý plot z habru, pozemek zatravněn, svahy zpevněny popínavými keříky. Dešťová voda je svedena do nádrže, ze které může být použita na zalévání.
Od ČEZu jsme pro Vás již vyřídili sníženou sazbu na dodávku elektřiny pro tepelná čerpadla a tím i pro spotřebu celého domu, což obnáší velkou finanční úsporu.

Vnitřní uspořádání každého rodinného domu je navrženo pro pohodlné bydlení velké rodiny s nezbytným zázemím, umístěným v podzemním podlaží. Největší místností v domě je obývací pokoj s velkými francouzkými okny pro dostatek slunečních paprsků se vstupem přímo na terasu. Pro romantické chvíle při praskání dřeva je nezbytnou součástí krb. V přízemí domu je vždy šatna, sanitární zařízení, kuchyňský kout, pracovna.
V prvním patře je prostorná ložnice se soukromou koupelnou pro rodiče, pokoje pro děti, koupelna pro celou rodinu, šatna.Rozvody TV a satelitu jsou ve všech obytných místnostech.
Všechny domy jsou zcela podsklepeny. V podzemním podlaží se nachází garáž pro 2 auta, technická místnost se strojovnou tepelných čerpadel, sanitární zařízení, místnost pro pračku a sušičku, prostor pro zahradní nářadí nebo dílnu pro kutily, popř.pro saunu.

Energeticky úsporné – vzhledem ke stále se zvyšujícím nákladům na energie, jsme se rozhodli pro vytápění tepelnými čerpadly vzduch-voda od předního výrobce na TČ společnosti Viessman.
Skutečná měsíční spotřeba elektrické energie domu činí  4.000,-Kč.Na každý dům máme průkaz energetické náročnosti budovy PENB, všechny domy jsou ve třídě A !!!!

Společnost PROCTUS podporuje alternativní zdroje energií, tepelnými čerpadly Viessman vzduch-voda je vytápěn bytový dům v Jablonci n.N. s 28 byty a 4 obchodními prostory.

Spotřeba energií dle tabulek TZB
palivo cena tepla Kč náklady na vytápění za rok
zemní plyn 1,186/kWh 47 547,- Kč
propan 21,-/ kg 54 412,- Kč
ELTO 18,50/ kg 52 956,- Kč
hnědé uhlí 2,90/ kg 31 343,- Kč
černé uhlí 4,80/ kg 40 425,- Kč
elektřina přímotop 408,-/ měsíc +2,41/ kWh 78 025,- Kč
tepelné čerpadlo 336,-/měsíc +2,41/kWh 27 885,- Kč

Spojení do centra Prahy:

Šestiproudová dálnice D1 umožňuje rychlé spojení do centra autem.
Do Velkých Popovic zajíždí městský autobus č. 363 od metra Opatov nebo lze využít autobus č.461 do Stránčic a dále vlakem na hlavní nádraží.